Wszystko zaczęło się od prażącego słońca. Wysoka temperatura, suche powietrze i upały utrzymujące się przez większość dnia w indyjskich prowincjach zmusiły tamtejsze kobiety do poszukiwania skutecznych sposobów ochrony. Najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych są włosy. W przeciwieństwie do ciała szczelnie osłoniętego przez sari. Co wspólnego z tym ma olejowanie włosów? Wbrew pozorom wiele.

Hinduski odnalazły rozwiązanie problemu w indyjskiej medycynie tradycyjnej. Kluczową rolę odgrywają tam naturalne oleje do włosów, które wykorzystuje się także w pielęgnacji np. skóry.

Ajurweda mówi o czterech poziomach: leczenie chorób, zapobieganie im, poprawianie jakości życia oraz rozwój świadomości. Ta ostatnia kwestia jest najważniejsza.

Chcesz zadbać o swój wygląd? Poznaj olejowanie włosów!

OLEJOWANIE WŁOSÓW – CO TO JEST?

Podstawowa metoda pielęgnacji włosów stosowana przez indyjskie i arabskie kobiety to olejowanie włosów. Stamtąd sposób ten rozprzestrzenił się na cały świat. Dziś cenne właściwości naturalnych olejów wykorzystują nawet największe koncerny kosmetyczne. Olejowanie to najbezpieczniejsza, najbardziej naturalna i skuteczna metoda poprawy kondycji włosów. Wykorzystuje się do niej bogate w cenne właściwości odżywcze oleje do włosów.

Nie ma określonej definicji olejowania włosów. W zależności od wybranych olejów, sposobów ich nakładania, potrzeb i typu włosów olejowanie może się różnić. Więcej o tym poniżej. W skrócie można jednak powiedzieć, że olejowanie włosów to metoda ich pielęgnacji, która polega na nakładaniu naturalnych olejów o działaniu pielęgnacyjnym, regeneracyjnym i ochronnym.

Oleje na włosy można nakładać przynajmniej na kilka sposobów, w zależności od preferencji. Wybór odpowiedniego oleju do również kwestia bardzo indywidualna, a mnogość naturalnych olejów naprawdę nie ułatwia zadania. Odpowiedź na pytanie, jaki olej do włosów wybrać, też przedstawiamy poniżej. Dla zdefiniowania tego zabiegu ważne jest najbardziej to, jakie efekty przynosi olejowanie włosów i czego można się po nim spodziewać.

Olejowanie włosów: efekty

Rezultaty olejowania włosów są tak różne, jak różne są problemy, które skłaniają nas do sięgnięcia po naturalne oleje do włosów. Zwolennicy olejowania powiedzą, że dobry olej do włosów pomoże na wszystko. Osoby sceptycznie nastawione będą przekonywać, że nawet olejek może włosom zaszkodzić. Prawda leży jak zwykle pośrodku – wszystko zależy od wybranej metody i oleju.

Zalety olejowania włosów to przede wszystkim:

– uzupełnianie niezbędnych składników odżywczych,
– regeneracja uszkodzeń w strukturze włosa,
– kontrola poziomu nawilżenia (oleje zatrzymują wodę we włosie),
– odnowa, odmładzanie i uelastycznianie włosów,
– zwiększanie naturalnej objętości fryzury,
– wygładzanie, zmiękczanie i nabłyszczanie włosów,
– ułatwianie rozczesywania i dyscyplinowanie niesfornych kosmyków,
– wzmocnienie i szybszy porost włosów,
– wyeliminowanie problemy nadmiernego wypadania włosów,
– pomoc w walce z łupieżem, łuszczycą lub podrażnieniami.

Największa zaleta, jaką mają naturalne olejki do włosów, to efekty. Olejowanie włosów może skutecznie zastąpić odżywkę, serum i intensywną maskę. Wszystko przez to, że ta metoda łączy w sobie pielęgnację, regenerację, ochronę i upiększanie włosów w jednym. Oleje na włosy mogą działać zarówno wewnątrz włosa, jak i na jego powierzchni. Efektem olejowania jest zatem kompleksowa poprawa kondycji i wyglądu włosów każdego rodzaju.

Jaki olej do włosów jest najlepszy?

Czy wiesz, że olejowanie włosów sprawdza się w przypadku każdego rodzaju włosów? Mniej lub bardziej zniszczone, farbowane albo nie, w kolorze blond lub w brązie, krótkie albo długie, kręcone lub proste – wszystkie mają swój ulubiony olej do włosów. Trzeba go tylko znaleźć, co wbrew pozorom przysparza najwięcej kłopotów.

Oleje do włosów nie stanowią żadnej specjalnej kategorii. Nie musimy szukać ich w drogeriach albo specjalistycznych sklepach, bo równie dobrze nadają się te dostępne w supermarkecie. Olejki do włosów mogą być naprawdę różne. W praktyce nie mogą nam wyrządzić żadnej krzywdy, więc każdy olej, jaki wpadnie nam w ręce, możemy przeznaczyć na olejowanie włosów.

Jeśli oczekujemy spektakularnych efektów, musimy mimo wszystko wybrać odpowiedni olej do porowatości naszych włosów. Najpierw zerknijmy na podział olejów ze względu na zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych. O ile każdy olej do włosów w większości przypadków zawiera wszystkie NNKT, o tyle ich proporcje mogą być różne. Olejowanie włosów musi uwzględniać te drobne, aczkolwiek bardzo istotne różnice.

RODZAJE OLEJÓW DO WŁOSÓW

Oleje nasycone (tzw. wnikające) to wszystkie te olejki do włosów, które zawierają dużo więcej kwasów tłuszczowych nasyconych (nie zawierają podwójnych wiązań między atomami węgla; m.in. laurynowego, palmitynowego, mirystynowego, stearynowego lub behenowego). Ta cecha sprawia, że te oleje do włosów wnikają dużo lepiej i szybciej, bo mają niewielkie cząsteczki. Z nimi olejowanie włosów sprawdza się najlepiej na włosach o niskiej porowatości.

Jakie oleje do włosów zawierają kwasy nasycone?

olej babassu – kwasy laurynowy i mirystynowego
olej palmowy – 51% kwasu laurynowego
olej jojoba – kwasu palmitynowy
olej kokosowy – przewaga kwasów nasyconych
olej z orzechów arachidowych – kwas arachidowy i behenowy
masło kakaowe – kwasy: palmitynowy, stearynowy, linolowy

Oleje nienasycone możemy natomiast podzielić na dwie grupy, które trzeba uwzględnić przy wybieraniu odpowiedniego dla siebie oleju do włosów.

[1] oleje jednonienasycone (tzw. półwnikające) to – analogicznie do poprzedniego rodzaju – wszystkie oleje do włosów, które zawierają dużo więcej kwasów tłuszczowych jednonienasyconych (mają jedno podwójne wiązanie między atomami węgla; m.in. oleopalmitynowy i oleinowy). Przewaga właśnie tych kwasów sprawia, że taki olej ma średniej wielkości cząsteczki i wnika we włosy nieco słabiej. Olejowanie włosów tymi olejami to idealna propozycja dla włosów o średniej porowatości.

Jakie oleje do włosów zawierają kwasy jednonienasycone?

oliwa z oliwek – 60-75% kwasu oleinowego
masło shea – 50% kwasu oleinowego i kwasy nasycone
olej rzepakowy – 62% kwasu oleinowego
olej z gorczycy – kwas erukowy
olej z orzechów laskowych – 78% kwasu oleinowego
olej sezamowy – 43% kwasu oleinowego
olej ze słodkich migdałów – 68% kwasu oleinowego
olej ryżowy – kwas oleinowy

[2] oleje wielonienasycone (tzw. niewnikające) to z kolei wszystkie te oleje, które w przeważającej ilości zawierają kwasy tłuszczowe wielonienasycone (zawierają więcej niż dwa podwójne wiązania między atomami węgla; m.in. linolowy, linolenowy, arachidonowy). Takie stężenie kwasów tłuszczowych powoduje, że olej słabiej wnika we włosy i ma zdecydowanie większe cząsteczki. Z tego powodu olejowanie włosów wysokoporowatych powinno bazować właśnie na tych olejach.

Jakie oleje do włosów zawierają kwasy wielonienasycone?

olej rycynowy – 80% kwasu rycynolowego
olej lniany – 50% kwasu linolenowego
olej słonecznikowy – 68% kwasu linolenowego
olej z pestek dyni – 50-60% kwasu linolowego, 20% kwasu oleinowego
olej z kiełków pszenicy – kwasy linolowy i linolenowy
olej arganowy – kwasy linolowy i linolenowy
olej sezamowy – 43% kwasu linolowego
olej ryżowy – kwas linolowy

OLEJOWANIE WŁOSÓW – NAJLEPSZE METODY

Nie da się zaprzeczyć temu, że olejowanie włosów to jedna z bardziej wdzięcznych metod pielęgnacji włosów. Kobiety coraz częściej przekonują się, że olej do włosów może zdziałać wiele. Prostota aplikacji jest kluczowym argumentem w momencie podejmowania decyzji o kupnie oleju do włosów zamiast maski. Zastanawiasz się jak olejować włosy? To proste.

Nakładanie oleju na włosy

Olejki do włosów można nakładać na wiele różnych sposobów. Istnieją trzy podstawowe metody nakładania oleju na włosy, ale nie są one żadnym ograniczeniem. Sposoby można łączyć, dowolnie modyfikować i udoskonalać odpowiednio do swoich upodobań. Bazą do eksperymentów są trzy tradycyjne sposoby olejowania włosów.

Olejowanie włosów na sucho – jak sama nazwa wskazuje polega na tym, że olej nakłada się na całkowicie suche włosy; można to zrobić przed myciem lub po nim, ale to zależy od tłustości i wchłanialności oleju; olejowanie włosów na sucho to metoda o najsłabszym działaniu, polecana bardziej dla utrwalenia fryzury, wygładzenia i nabłyszczenia włosów.

Olejowanie włosów na mokro – wykonuje się na włosach zwilżonych (najlepiej) ciepłą wodą, co zapewnia otworzenie łusek i lepsze wnikanie substancji odżywczych; olej na wilgotne włosy można nakładać przed myciem lub po nim; ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku intensywnych kuracji odżywiających, regenerujących i wzmacniających włosy.

Olejowanie włosów w misce – uznaje się za najsilniejszą i najskuteczniejszą metodę; w szerokiej misce robi się mieszankę ciepłej wody z wybranymi olejami w dowolnej proporcji (zazwyczaj są do 2-3 łyżki oleju na miskę) i w tak przygotowanej mieszance moczy się włosy; temperatura powoduje otwarcie się łusek, woda ułatwia wchłanianie oleju i kuracja jest bardziej efektywna.

Olej jako dodatek do kosmetyku – to bardzo często spotykane rozwiązanie; jeśli nie chcemy rezygnować z ulubionej odżywki do włosów albo nie mamy czasu na noszenie oleju przez kilka godzin, możemy po prostu wzbogacić nim dowolny kosmetyk; kilka kropel oleju do włosów dodanych do szamponu, odżywki, serum lub maski doda im nieco cennych właściwości.

Przy okazji warto wspomnieć, że metody olejowania włosów można podzielić jeszcze na dwa sposoby. Olejowanie włosów jest bardzo uniwersalne. Nie ma żadnych restrykcyjnych wytycznych, dlatego często zastanawiamy się nad dwiema kwestiami. Kiedy stosować olej na włosy? Czy oleje nakłada się na całą długość włosów?

Pierwsze kwestia dotyczy tego, czy olej do włosów zostawiać na noc, czy na nakładać go w dzień. Wszystko zależy od naszych preferencji. Olejki do stylizacji, utrwalające i o dobrej wchłanialności można nakładać w ciągu dnia. Nie wymagają spłukiwania i działają powierzchownie. Jeśli zależy nam na dogłębnej pielęgnacji, lepiej zostawić olejek na całą noc. Jednak nie każdy olej nadaje się do całonocnego olejowania, bo może np. podrażniać skórę głowy. Trzeba być ostrożnym.

Druga kwestia dotyczy tego, jak nakładać olej na włosy. Po raz kolejny wiele zależy od naszych preferencji, typu oleju lub problemu, z jakim się borykamy. Z reguły olejowanie włosów można wykonywać na samej skórze głowy, na całej długości włosów lub w połączeniu. Bardzo często naturalne oleje wykorzystuje się tylko na końcówki np. dla ich ochrony. Każda metoda jest na swój sposób dobra.

Zmywanie oleju z włosów

Nałożenie to jedno. Czy oleje do włosów trzeba zmywać? I tak, i nie. Wszystko zależy od oleju, którego używania do olejowania. Ten o bardziej tłustej, lepkiej i słabo wchłanialnej formule nie będzie na włosach wyglądał estetycznie, dlatego trzeba go zmyć. Natomiast olejki lekkie, dobrze wnikające i przeznaczone np. do stylizacji nie potrzebują zmywania.

Jeśli już decydujemy się na zmywanie oleju z włosów, musimy mieć odpowiednie do tego narzędzie. Ciężkich olejów niestety nie zmyjemy delikatnym szamponem, choć właśnie takie poleca się na włosy, aby nie niszczyć ich nadmiernie. Oleje do włosów najłatwiej zmyć silnymi szamponami, z odpowiednim detergentem i najlepiej z SLS lub SLES w składzie.

Najczęściej popełniane przy olejowaniu włosów błędy

UWAGA! Olejowanie włosów to tak naprawdę ruletka. Możemy przypuszczać, jaki olej będzie odpowiedni dla naszych włosów, ale bywa, że w praktyce nie sprawdza się to. Na przyswajalność i skuteczność oleju wpływa wiele różnych czynników, które zawsze trzeba uwzględniać. Nie tylko to, jaki olej do włosów wybierzemy, jest ważne. Pod uwagę trzeba brać również metodę olejowania, która powinna odpowiadać naszym włosom i preferencjom.

Wbrew pozorom olejowanie włosów nie jest łatwą sprawą. Trzeba pamiętać o tym, że może być nieskuteczne, jeśli nie wykonamy go prawidłowo i precyzyjnie.

Olejowanie włosów – TOP błędów

1. Pierwszy i najpoważniejszy błąd dotyczący olejowania włosów to wybór nieodpowiedniego oleju. Warto poznać porowatość swoich włosów (o czym poniżej) i zadbać o to, żeby olej do włosów pasował ich strukturze. Rozchylenie łusek ma kluczowe znaczenie. Olejek o zbyt dużych cząsteczkach może obciążyć włosy niskoporowate, a ten o niewielkich napuszyć wysokoporowate. Oczywiście sugerowanie się zawartością kwasów tłuszczowych może być pomocne, ale w praktyce może nam odpowiadać zupełnie inny olej. Zasada jest prosta – jeśli włosy reagują źle na olej, trzeba go odstawić i przetestować inne rozwiązanie.

2. Oprócz doboru odpowiedniego oleju ważne jest też dozowanie. Drugim błędem jest nakładanie zbyt dużej ilości oleju do włosów. Żyjemy w przekonaniu, że im więcej kosmetyku nałożymy, tym lepiej nasze włosy będą wyglądać. Niestety w rzeczywistości nadmiar oleju też może być szkodliwy, bo np. spowoduje obciążanie kosmyków. Olejowanie włosów powinno zakładać umiar. Lepiej dla włosów, jeśli oleju nałożymy za mało, niż za dużo. Ważne jest, żeby wchłonął się we włosy i nie pozostawił na nich tłustej, lepiącej warstwy.

3. Olejowanie włosów to nie tylko wybór substancji, którą nakładamy na włosy. Bardzo ważna jest też metoda. Często wybieramy nieadekwatny do problemu sposób nakładania oleju. Jeśli mamy bardzo wrażliwe włosy, lepiej zdecydować się na olejowanie włosów przed myciem, na mokro, trzymając olej nie więcej niż kwadrans. Jeśli olejowanie ma nam tylko ułatwić stylizację, możemy wykonać olejowanie na sucho. Jeśli natomiast nasze włosy wymagają wyjątkowo intensywnej regeneracji, warto olej zostawić na całą noc albo wykonać olejowanie w misce. Cel, jaki chcemy osiągnąć, warunkuje sposób olejowania włosów.

POROWATOŚĆ WŁOSÓW A WYBÓR OLEJU

Cały sens olejowania włosów opiera się na porowatości. Tylko znając swoje włosy możemy dobrać do nich taką pielęgnację, która będzie efektowna. Czym tak właściwie jest porowatość? To stan naszych włosów, które otoczone są pancerzem łusek. Jeśli łuski przylegają ściśle do siebie to włos jest dobrze chroniony i bardzo zdrowy. Jeśli łuski otwierają się to porowatość wzrasta, a włosy się osłabiają i są dużo bardziej narażone na uszkodzenia.

Jak określić porowatość włosów?

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na określenie porowatości włosów, choć żaden z nich nie daje stuprocentowej gwarancji, że właśnie taką kondycję mają nasze włosy. Najlepiej byłoby udać się do trychologa i zerknąć na włos przez szkiełko mikroskopu. Niestety nie każdy ma taką możliwość i chęć do inwestowania w tego typu badania. Nie ma obaw. Porowatość włosów można określić też domowymi sposobami.

Test kokosa to sprawdzanie porowatości włosów przy użyciu oleju kokosowego. To olej wnikający, który zawiera bardzo dużo nasyconych kwasów tłuszczowych i jest polecany głównie do włosów niskoporowatych. Wystarczy kupić niewielkie opakowanie (plus, że to bardzo tani olej) i wykonać olejowanie z jego pomocą. Jeśli włosy będą po nim gładkie, lśniące i zdrowe, prawdopodobnie są niskoporowate. Jeśli jednak włosy pod wpływem tego oleju napuszą się, to będzie oznaczało wysoką porowatość.

Test wody (in. test w szklance) wykonuje się chyba najczęściej, bo jest najbardziej miarodajny. W tym przypadku bada się to, jak szybko włosy pochłaniają wilgoć. Wystarczy wziąć przezroczystą szklankę i wypełnić ją wodą. Jeśli włos utrzyma się na powierzchni, to znaczy, że jest niskoporowaty i domknięte łuski nie pozwalają wodzie wniknąć do środka. Jeśli kosmyk szybko opadnie na dno, to znak, że mamy włosy wysokoporowate, bardzo szybko absorbujące wodę przez otwarte łuski. Bardzo powolne opadanie oznacza włosy o średniej porowatości.

Typ włosów określimy również analizując ich wygląd. Z reguły nie ma w tym nic trudnego, bo porowatość ma znaczny wpływ na to, jak włosy się prezentują. Włosy niskoporowate są proste, a wysokoporowate kręcone. Zdarzają się jednak wyjątki np. niskoporowate włosy, które naturalnie kręcą się w spiralki. Zazwyczaj jednak wygląda to tak.

– Niskoporowate – proste, gładkie, łatwe do rozczesania, lśniące, mają intensywny kolor, mocne, aksamitnie miękkie, wyślizgują się z wszelkiego rodzaju upięć.

– Średnioporowate – lekko falowane, nie tak aksamitne, z tendencją do puszenia się, o mniej zdrowym wyglądzie, wypadające w większej ilości, łatwiejsze w stylizacji.

– Wysokoporowate – kręcone, szorstkie, sztywne, wyraźnie matowe, łatwe w stylizacji np. kręceniu, ale bardzo podatne na uszkodzenia, osłabione, nadmiernie wypadające, z łupieżem lub łamliwe.

Jakie oleje do włosów wybrać?

Jak wspomniane było gdzieś wcześniej, oleje do włosów mogą mieć różną ilość kwasów tłuszczowych nasyconych lub nienasyconych. To ma wpływ na wielkość ich cząsteczek i wiąże się z porowatością. Klucz do sukcesu to odpowiednie dopasowanie oleju do typu naszych włosów. Nie tylko wybierając naturalne oleje warto zwracać na to uwagę. Porowatość włosów liczy się również przy wyborze kosmetyków takich jak np. olejowe maski, odżywki i mieszanki olejków.

Oleje do włosów niskoporowatych

Z włosami o niskiej porowatości polubią się oleje, które zawierają dużo kwasów tłuszczowych nasyconych. Mają mniejsze cząsteczki i łatwiej jest im przeniknąć do wnętrza włosa przez jego szczelny pancerz. Nie powodują obciążania i zazwyczaj nie otłuszczą włosów.

Polecane oleje: olej babassu, olej palmowy, olej jojoba, olej kokosowy, olej z orzechów arachidowych, masło kakaowe

Polecane produkty:

– Dabur Amla Hair Oil
– Dove Serum-in-Oil
– Dabur Vatika
– Bumble and Bumble Invisible Oil

Oleje do włosów średnioporowatych

Idealne dla włosów średnioporowatych są oleje, których cząsteczki również są średniej wielkości. Taka cecha charakteryzuje olejki do włosów, które zawierają przewagę jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Lepiej dopasowują się do włosów z rozchylonymi łuskami.

Polecane oleje: oliwa z oliwek, masło shea, olej z gorczycy, olej z orzechów laskowych, olej sezamowy, olej ze słodkich migdałów, olej ryżowy

Polecane produkty:

– Dabur Amla Hair Oil
– L’Oreal Mythic Oil, Nourishing Oil
– Dove Serum-in-Oil
– Redken Diamond Oil
– Kerastase Elixir Ultime
– Moroccanoil Treatment
– Alterna Bamboo Kendi Pure Treatment Oil

Oleje do włosów wysokoporowatych

Największy wybór olejów zdecydowanie jest do włosów wysokoporowatych. Oleje najlepiej spisujące się w tym przypadku muszą mieć sporo kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, czyli ich cząstki muszą być duże. Tylko w ten sposób będą w stanie uszczelnić łuski włosa.

Polecane oleje: olej rycynowy, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z pestek dyni, olej z kiełków pszenicy, olej arganowy, olej sezamowy, olej ryżowy

Polecane produkty:

– Dabur Amla Hair Oil
– L’Oreal Mythic Oil, Nourishing Oil
– Ojon Rare Blend Oil
– Redken Diamond Oil
– Alterna Bamboo Kendi Dry Oil
– Kemon Actyva Bellessere Oil
– Moroccanoil Treatment