Najlepsze ciekawostki z życia włosa. Czyli fakty, o których nie miałaś pojęcia.
Codziennie myjesz i czeszesz, pielęgnujesz odżywkami i maseczkami, wiążesz w warkocze, ozdabiasz kolorowymi spinkami. Włosy, bo o nich mowa, skrywają o wiele więcej tajemnic, niż mogłoby ci się wydawać. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o swojej fryzurze.
Czy wiesz, że na głowie rośnie od około 100 do 150 tys. włosów? Co miesiąc każdy z nich wzrasta o 1 cm. Włosy wyrastają z mieszków, których ilość uwarunkowana jest genetycznie. Z jednego mieszka w ciągu całego życia wyrasta do 30 włosów. Jedyną żywą częścią włosa jest cebulka, posiadająca zdolność samoregeneracji. Całkiem normalne jest to, że każdego dnia tracimy od około 80 do 100 włosów. Wyróżnia się trzy fazy wzrostu włosów: anagen, katagen i telogen. W fazie anagenu (wzrostu) znajduje się ok. 80%, katagen (faza przejściowa) obejmuje ok. 1%, a w fazie telogenu (spoczynku) jest ok. 20% włosów.
Włosy składają się z keratyny i wody, a także z pigmentów, lipidów i minerałów.
Za ich kolor odpowiada melanina, która występuje w postaci czarno – brązowego lub żółto – czerwonego barwnika. Włosy blondynek są gęściejsze i cieńsze, natomiast włosy brunetek – mocniejsze i grubsze. Promieniowanie UV stymuluje włosy do wzrostu. Dlatego jeżeli chcesz je zapuścić, poczekaj do lata. Mokre włosy mają zdolność rozciągania i powiększania się. Warto wziąć to pod uwagę, obcinając włosy na mokro. Ale pamiętaj także, że podcinanie włosów nie przyspieszy ich wzrostu.
Kondycja włosów odzwierciedla stan twojego zdrowia. Jak to możliwe? Organizm najpierw dostarcza składników odżywczych do organów wewnętrznych, a ich resztki transportuje do włosów, skóry i paznokci. Jeżeli ich poziom jest niski, to skóra, włosy i paznokcie nie są zdrowe i mocne. Brak odpowiedniej ilości substancji odżywczych i namnażanie się grzybów wywołuje łupież. Niestety, tą chorobą można się zarazić. Z tego powodu nie wolno korzystać z cudzych grzebieni, ręczników, spinek i innych akcesoriów, które mają kontakt z włosami i ze skórą głowy.